1.Deepspot- najgłębszy basen nurkowy na świecie w Mszczonowie.

DEEPSPOT to obecnie najgłębszy basen na świecie .Głównym celem stworzenia tego obiektu było umożliwienie realizacji marzeń całej rzeszy ludzi o nurkowaniu sprzętowym – Scuba Diving jak i na zatrzymanym oddechu – Freediving. A także ze względu na potrzeby osób początkujących i profesjonalistów, którzy pragną komfortu ciepłej, czystej wody i bezpiecznych warunków treningu. Wśród najważniejszych cech basenu wymienić należy: 45 metrów głębokości, 8000 M3 wody, o najwyższej jakości, 32-34 stopnie jako stałą temperaturę wody, obiekt oferuje szkolenia i kursy dla każdego poziomu zaawansowania, tunel dla tych, którzy przed praktycznym spróbowanie nurkowania pragną poobserwować jak to działa. Dodatkową atrakcję obiektu stanowią; hotel, restauracja i sale konferencyjne.

https://www.deepspot.com/

Relacja z pierwszego przystanku

część nr 1

część nr 2

 

 

2. Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Arkady Fiedler to wybitny pisarz i podróżnik. Jest autorem słynnej książki „Dywizjon 303”, która opowiada o udziale polskich lotników w bitwie o Anglię. Wiele podróżował, zwiedził takie miejsca jak: Meksyk, Indochiny, Afrykę, Brazylię, Madagaskar.

Muzeum zostało otwarte 1 stycznia 1974 roku. Mieści się w starym domu Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. W 1991 Rada Miejska w Puszczykowie cofnęła placówce dotację. W związku z tym placówka musi się samofinansować. Jak podają oficjalne dane do końca 2000 roku muzeum odwiedziło milion gości. Po ekspozycjach zainteresowanych oprowadza rodzina podróżnika.

Na ciekawe ekspozycje składają się między innymi: rzeźby przywiezione z obu Ameryk, przedstawiające życie rdzennych mieszkańców obu kontynentów, a także najpiękniejsze okazy flory i fauny poszczególnych krajów: piękne motyle tropikalne, piranie. Ekspozycja zewnętrzna to niezwykła w Europie kolekcja monumentów egzotycznych w Ogrodzie Tolerancji.

http://www.fiedler.pl/

 

3. Zamek Cesarski Poznań

Obiekt ten powstał w latach 1905‒1910 jako rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. Projektantowi zamku zależało na tym by przypominał on średniowieczne zamczysko.

W 1919 roku zamek stał się własnością Skarbu Państwa i był wykorzystywany jako jedna z oficjalnych siedzib głowy państwa. Część obiektu została zagospodarowana przez różne instytucje, w tym Uniwersytet Poznański.

W 1939 roku, po wejściu hitlerowców do Poznania podjęto decyzję o przebudowie i wykorzystaniu w charakterze rezydencji Hitlera.
W 1996 roku nazwa Pałacu Kultury została zmieniona na Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Aktualnie gospodarzem gmachu jest Centrum Kultury ZAMEK. Jedna z największych instytucji kulturalnych w Polsce. Tu swoją siedzibę mają takie instytucje kulturalne jak: Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka i Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956).

https://ckzamek.pl/

relacja z przystanku nr 3

 

4. Hotel Bazar Poznań

Bazar Poznański jako jeden z najważniejszych symboli Poznania i Wielkopolski, powstał w 1838 roku dzięki działalności Karola Marcinkowskiego. Celem nadrzędnym Jego działań była budowa hotelu dedykowanego polskim klientom i kupcom. Hotel, o nazwie „Bazar” powstał przy ulicy Nowej, obecnie Paderewskiego. Jego budowa zakończyła się w 1841 roku.

Bazar szybko stał się głównym punktem życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego. W 1871 roku pojawił się w tym miejscu pomysł budowy Teatru Polskiego. 26 grudnia 1918 roku obiekt odwiedził Ignacy Jan Paderewski . Burzliwy okres II wojny światowej spowodował zniszczenia obiektu w 70%. Po wojnie został przejęty przez ORBIS. W 1990 roku spółka Bazar Poznański, odzyskała zniszczone budynki Hotelu Bazar. Budynek starego Bazaru to dziś wysokiej klasy nowoczesny biurowiec. Pamiętając o tradycjach kulinarnych otworzono restaurację,a ze względu na pamięć o historii tego miejsca nazwano ją „Bazar 1838”.

Bazar Poznański SA promuje sztukę i wszelkiej maści wydarzenia kulturalne. Wraz z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zainicjował cykl koncertów „Opera w Bazarze Poznańskim”, które regularnie odbywają się w odrestaurowanej Sali Białej. Tu gościł także A Cappella Poznan Festival, zorganizowany przez znakomity poznański zespół wokalny Affabre.

http://hotelbazar.pl/

relacja z finału kuligu